Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 14-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
Blog
TUYA - aplikace pro chytrou domácnost TUYA - aplikace pro chytrou domácnost
Tuya je globální vývojářská platforma "AI + IoT" a přední světová hlasová interaktivní platforma, která spojuje spotřebitele, výrobní značky, OEM výro... číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit.

 1. Úvod
 2. TECHNICKÁ PODPORA
 3. Chytrá domácnost
 4. Jak zlepšit signál domácí WiFi sítě?

Jak zlepšit signál domácí WiFi sítě?

Jak zlepšit signál WiFi? Jak vytěžit ze své bezdrátové sítě maximum a kam umístit WiFi router, aby co nejlépe pokryl signálem celý byt či dům? A jak vybrat WiFi router? Připravili jsme pro vás funkční návod, který vám pomůže snadno zlepšit WiFi signál a zvýšit dosah WiFi i u vás doma.

Vlastní bezdrátovou síť dnes provozuje čím dál větší počet domácností. Často se ale stává, že jsou uživatelé nespokojeni s kvalitou signálu i přes fakt, že si koupili dostatečně výkonná zařízení. Jak je to možné?

Poskytovatelé připojení internet dostanou k vám domů, krabičku vám nainstalují, ale je prakticky jen a jen na vás, kam ji umístíte. A právě jedním z nejčastějších problémů, který lze velmi snadno vyřešit, je špatné umístění vysílače WiFi. Máme pro vás několik tipů, kam WiFi router správně umístit a jak vybrat vhodný model pro vaši domácnost.

Kam umístit WiFi router pro co nejlepší pokrytí prostoru signálem?

Vysílací prvky WiFi sítě nelze bez rozmyslu umístit do rohu místnosti a předpokládat kvalitní pokrytí signálem po celém domě či bytě. Právě ono umístění je totiž velmi důležité. Kam tedy router umístit a kam naopak ne?

O přípravě domácí sítě pro chytré spotřebiče:

 1. WiFi router umístěte do středu místnosti/bytu/domu

Podle rozlohy plochy a rozložení místností, které chcete pokrýt, je třeba vhodně umístit router či dokonce vícero zařízení. Obecně platí, že byste se měli snažit WiFi router umístit do středu dané lokality. Uprostřed domu, bytu, místnosti apod. je obecně lepší volba než na jednom či druhém konci.

V opačném případě budete muset sáhnout po zesilovači signálu, který funguje jednoduše. Krabičku připojíte k vaší stávající síti a ona díky silnější anténě vytvoří v místě se slabým signálem přístupový bod se signálem silnějším.

 1. Sílu WiFi signálu ovlivňuje lepší umístění routeru, na zem nepatří

Pokud je to možné, umístěte router na nábytek tak, aby byl co nejvíce v prostoru. Případně uchyťte router na zeď přibližně do výšky očí. Jak můžete vidět na obrázku níže v kapitole o výběru routeru, signál WiFi se šíří ve tvaru kuželu a jakákoliv překážka má na jeho kvalitu vliv. Ideální je samozřejmě přímá viditelnost mezi vysílačem a přijímačem (např. routerem a notebookem), nebo přinejmenším snaha se jí přiblížit.

 1. Signál WiFi může rušit okolní elektronika a spotřebiče

Přímo vedle vysílače by neměly být televizory, reproduktory, ledničky apod. To platí i o mikrovlnkách a další elektronice, která je častým zdrojem rušení. Pokud tedy leží váš router, podobně jako u tisíců domácností, kdesi za televizorem, zkuste jej přemístit o kus dál. Jednoduše tak, aby nebyl v jeho zákrytu.

 1. Pozor na akvária, kov a tlusté zdi, blokují signál

Rádiový signál je, podobně jako světlo, různými povrchy odrážen a pohlcován. Jakákoliv překážka mezi vysílačem a přijímačem tak způsobí zhoršení kvality přenosu. Neznamená to, že mezi nimi překážky být nesmí, ale především umístění routeru by mělo být takové, aby v jeho blízkosti podobné překážky nebyly.

Signál se šíří velmi špatně např. ve vodě, takže umístění routeru vedle velkého akvária může spolehlivě odstínit většinu signálu. Podobně to platí o kovových předmětech (např. zrcadlech) a tlustých stěnách. Je proto vhodné vzít při plánování umístění routeru v úvahu rozložení domácnosti, tloušťku stěn apod.

 1. Zesilovač WiFi pomůže v místech se slabým signálem

Nejrůznějších zesilovačů WiFi pro zesílení WiFi signálu (tzv. WiFi repeater či wifi extender), je na trhu spousta. Dosáhnout zesílení signálu WiFi sítě je díky nim jednoduché. Jedná se však už o krok, kdy budete muset sáhnout do peněženky a nějakou tu kačku vydat. Důležité je při nákupu koukat ve vyhledávačích na recenze konkrétního produktu a vybírat dle svých cenových možností. Podobně jako u routeru, ani zde se nevyplatí příliš šetřit. Raději investujte několik stovek navíc, pokud víte, že má zařízení lepší hodnocení. Ušetříte si spoustu stresu a chvil s nekvalitním připojením.

Zesilovače WiFi mají dnes nejčastěji podobu zásuvkových řešení, která nepotřebují kabely. Ani extender však při špatném umístění nemusí dostatečně pomoci.

Většina repeaterů má jednoduché nastavení, kdy skrze telefon či jiný počítač vyberete, jakou WiFi síť chcete zesílit, zadáte její heslo a během několika minut se můžete radovat z lepšího signálu. 

Jak vybrat WiFi router? Nevybírejte nejlevnější zařízení, jaké parametry sledovat?

 1. 802.11 a/b/g/n/ac – po čem koukat?

U routerů dostupných na trhu si lze všimnout označení ve stylu „802.11 a/b/g/n/ac“. WiFi routery totiž pracují s různými standardy pro lokální bezdrátové sítě a výrobce písmeny dává najevo jejich podporu.

Standard

Rok vydání

Pásmo (GHz)

Rychlost (Mbit/s)

původní IEEE 802.11

1997

2,4

2

IEEE 802.11a

1999

5

54

IEEE 802.11b

1999

2,4

11

IEEE 802.11g

2003

2,4

54

IEEE 802.11n

2009

2,4 nebo 5

600

IEEE 802.11y

2008

3,7

54

IEEE 802.11ac

2013

2,4 a 5

1000

IEEE 802.11ad

2012

2,4 , 5 a 60

7000

Běžně dostupné jsou dnes levné modely, které nabízí standardy b/g/n. Vzhledem ke klesajícím cenám však doporučujeme koukat rovnou po modelech s podporou a/b/g/n/ac. Ty díky standardu 802.11 ac nabízí teoretické rychlosti až 1 Gbit/s oproti 300 Mbit/s u starších verzí.

Podporu novějších standardů oceníte nejen v budoucnu při nákupu nových počítačů a dalších mobilních zařízení, ale i při náročnějším síťovém provozu.

 1.     Síla, dBi a počet antén

Při komunikaci jednotlivých zařízení dochází k nejrůznějším odrazům signálu. Právě větší počet antén je jedním z faktorů, který může rychlost a stabilitu připojení zlepšit. Standardem jsou dnes dvě a více antén.

Udávaný zisk antén (nepřesně označován jako „výkon“) by mohl navodit pocit, že čím větší a silnější anténa u domácího routeru je, tím lepší bude výsledný signál. Pravda je to jen částečně. Hodně také záleží na směru antény. Zisk totiž neurčuje oblast pokrytí, ale jeho dosah. Signál se šíří v jakýchsi kuželech a ty se liší právě podle zisku antény.

Platí, že čím větší má anténa zisk (dBi), tím více je anténa směrová a naopak. V praxi tedy větší anténa pokryje užší plochu na delší vzdálenost, menší poté širší prostor kolem sebe na kratší vzdálenost.

 1.     WiFi anténa: Jak správně natočit a nastavit anténu na routeru?

Pokud byste se například rozhodli, že chcete z jednoho routeru pokrýt více pater, lze doporučit natočení antén na routeru vůči sobě v úhlu 45 °. Jedna tak bude kolmo k prostoru do kterého vysílá a druhá rovnoběžně se stropem, skrze který signál bude mířit do patra. Stále však platí, že jakákoliv zeď či strop výrazně snižuje kvalitu signálu a lze tak doporučit umístění routeru do každého patra domu (mezi routery doporučujeme využít kabely).

 1. Počet a rychlost LAN konektorů

Kabelové připojení má stále své pevné místo u mnohých zařízení, např. síťových úložišť NAS  či stolních počítačů a proto je třeba sledovat i rychlost a počet LAN konektorů routeru. Jejich počet závisí na potřebách každého uživatele. Běžně se na zařízeních nachází čtveřice zástrček, což je pro většinu uživatelů dostačující počet. Jeden LAN port je však pro budoucí rozšiřování sítě málo. Rychlost LAN portů bývá 100, nebo 1 000 Mbit/s. Zde doporučujeme volit rychlejší modely.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit.

Najdete nás také:

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz