- Štítky blogu
- chytrá domácnost
- Wi-Fi
- IFTTT
- Internet věcí
- Tuya
- Tuya Smart

Můžete se kdykoli odhlásit.
- Úvod
- TECHNICKÁ PODPORA
- Chytrá domácnost
- Přehled komunikačních protokolů / platforem pro chytrou domácnost
Přehled komunikačních protokolů / platforem pro chytrou domácnost
Internet věcí
Z anglického Internet of Things (zkráceně IoT). S nástupem vysokorychlostního internetu geometricky roste počet zařízení každodenní potřeby, která se k internetu připojují, aby komunikovala se svými uživateli a odesílala data o provozu jiným zařízením nebo do cloudových služeb. Může se jednat o chytré hodinky, bezpečnostní kamery, ale také třeba automobily nebo dokonce ledničky a pračky. Tato zařízení může uživatel díky unikátní identifikaci vzdáleně ovládat a získávat informace o jejich funkci. Internet věcí je jedním z nejsledovanějších trendů současného technologického světa. Počet zařízení schopných připojit se k internetu bude podle společnosti Intel do roku 2020 atakovat hranici 200 miliard!
TUYA
Tuya je globální vývojářská platforma "AI + IoT" a přední světová hlasová interaktivní platforma, která spojuje spotřebitele, výrobní značky, OEM výrobce a distributory. Tuya propojuje jednotlivé přístroje v chytré domácnosti a hraje zásadní roli ve světě Internetu věcí (Internet Of Things - IoT). V rámci šifrované komunikace dokáže propojit zařízení různých výrobců při zachování jejich vzájemné kompatibility a pohodlného ovládání. Cílem je poskytnout zákazníkům jednoduché řešení pro "IoT - Internet věcí".
IFTTT
If This Then That, tedy „Pokud toto, pak tamto“, je bezplatná webová platforma a zároveň aplikace pro iOS nebo Android, která dokáže propojit jinak nespolupracující aplikace a webové služby pomocí řetězců jednoduchých akcí (appletů). Tento řetězec pak aktivuje definovaná událost (trigger). Řetězce lze volně vytvářet nebo vybírat z nabídky již hotových appletů. Význam IFTTT roste také spolu s nástupem internetu věcí a spotřebičů ovladatelných z chytrého telefonu.
DLNA
DLNA (Digital Living Network Alliance – podle zakládající aliance) je služba, která dokáže jednoduše propojit více zařízení ve vaší domácnosti – například počítač, televizi, NAS server atd. Všechna zařízení s podporou DLNA pak mohou vzájemně sdílet soubory nebo jedno do druhého streamovat audiovizuální obsah. Základní podmínkou je pak připojení všech zařízení ke stejné WiFi síti.
Wi-Fi
Pro komunikaci s uživatelem přes smartphone a s centrální jednotkou.
ZigBee
Otevřený protokol bezdrátové komunikace ZigBee propojuje jednotlivé přístroje v chytré domácnosti a hraje zásadní roli ve světě Internetu věcí (Internet Of Things - IoT). V rámci šifrované komunikace dokáže propojit zařízení různých výrobců při zachování jejich vzájemné kompatibility a pohodlného ovládání. Jednotlivá smarthome zařízení komunikují s centrální jednotkou tak, že signál „přeskakuje“ z jednoho zařízení na druhé, dokud nedosáhne centrální jednotky – to umožňuje komunikaci na podstatně větší vzdálenosti. Protokol ZigBee využívá zabezpečenou komunikaci se 128bitovým šifrováním a komunikuje na frekvenci 2,4 GHz.
Z-Wave
Otevřený protokol Z-Wave je dokonalým nástrojem pro automatizované řízení přístrojů chytré domácnosti a hraje dominantní roli ve světě Internetu věcí (Internet Of Things - IoT). Jeho klíčovým benefitem je možnost využití zařízení různých výrobců při zachování jejich vzájemné kompatibility a jednoduchého ovládání. J Protokol ZigBee využívá zabezpečenou komunikaci se 128bitovým šifrováním a využívá frekvenci 868 MHz pro Evropu.
Bluetooth
Pro přímé připojení smartphonu či tabletu ke smarthome zařízení. Bluetooth je oproti Wi-Fi více náchylný na rušení a má nižší dosah (do 10 metrů).
GSM
Využívá se především v zabezpečovacích systémech pro informování uživatele o důležitých událostech zavoláním, zasláním SMS, e-mailu nebo notifikace.